Ериксен пребори смъртта и отново вкарва за Дания

0
Кристиан Ериксен

Кристиан Ериксен се завърна в датския национален отбор с гол. В 46-ата минута той излезе на терена срещу Нидерландия и само минута по късно реализира красиво попадение. Той получи пас от Андреас Сков Олсен отдясно и насочи топката с мощен удар под гредата, намалявайки на 2:3. В крайна сметка Дания загуби с 2:4, но Ериксен се размина и с втори гол, тъй като удари гредата в 74-тата минута. По това време домакините отново водеха с два гола след две попадения на Стивън Бергвайн от бившия клуб на Кристиан Тотнъм.

Удивително е, че само преди девет месеца Ериксен едва не умря от сърдечен удар на терена, а сега пак бележи. Това е първият му гол след завръщането на терена: изиграл е три мача за Брентфорд, в които записа една асистенция. Любопитно е, че Кристиан реализира гол на „Йохан Кройф Арена“, там където започна знаменитата му кариера.

Когато датчанинът излезе на терена в началото на второто полувреме, трибуните го аплодираха бурно. И това беше два пъти заслужено. Аякс взе Ериксен от Барселона и Челси, където той беше ученик, и от 2009 г. датчанинът играе за младежкия отбор на Амстердам. „Аякс“ дава шанс на обещаващи играчи в млада възраст – с това е известен клубът, и в исторически план датските играчи винаги са се чувствали много добре тук. Това също беше важен фактор“, обяснява решението си Ериксен.

Той има точно една година, за да убеди всички в таланта си и през 2010 г. Мартин Йол прави 18-годишния младеж титуляр в мъжкия тим, като го сравнява с Уесли Снайдер и Рафаел ван дер Ваарт: „Кристиан чете добре играта, умее да снабдява нападателите, умел е. Той ще стане или много добър, или велик играч“, казва Йол.

Именно при Йол Ериксен дебютира за клуба от Амстердам и отбелязва първия си гол. През същия сезон той изиграва и първия си мач за националния отбор на Дания. През 2010 г. Кристиан получава наградата „Талант на бъдещето“ в Аякс, а през 2011 г. получава наградата „Талант на годината“. Но той не се ограничава само с вътрешни награди – получава същата награда и от Футболната федерация на Нидерландия.

Сега изглежда символично, че Ериксен игра на стадиона, където направи име във футбол. Само след дни – на 29-и март, той ще завърне и на „Паркен“ в Копенхаген, където претърпя инфаркт, за да излезе в приятелска срещу срещу Сърбия.