Джокович отново се преобрази на ръба на поражението

0
Новак Джокович

След като осъществи показен обрат и се класира за полуфинал, Новак Джокович не е губил на „Уимбълдън“ от почти пет години. Той има 26 поредни победи, като само Пийт Сампрас (31), Роджър Федерер (40) и Бьорн Борг (41) са имали по-дълги серии в този турнир от Големия шлем.

От тези 26 мача единствено три бяха петсетови: полуфиналът срещу Рафаел Надал през 2018 г., финалът срещу Федерер през 2019 г, в който Новак пропиля два мачбола, и сега четвъртфиналът срещу Яник Синер през 2022 г.

Джокович се пребори с 20-годишния италианец от 0:2 до 3:2 гейма и за пореден път показа феноменалната си способност да възстановява играта си на ръба на поражението.

Този мач беше почти точно копие на финала на „Ролан Гарос“ през 2021 г., в който Джокович се наложи с 3:2 сета срещу Стефанос Циципас, след като губеше с 0:2.

След успеха Джокович откровено заяви, че повратният момент в мача е бил почивката в тоалетната, която е направил след втория гейм.

„Излязох от корта, освежих се малко, взех си почивка за тоалетна. Поговорих със себе си в огледалото. Наистина беше така. Понякога при такива обстоятелства, когато не се справяш добре на корта, а съперникът доминира, имаш нужда от малка почивка и разговор със себе си. Трябва да се прегрупираш, да пресъздадеш и да възстановиш всичко, което имаш“, обясни сърбинът.

В третия сет той беше напълно различен играч и започна да сервира като луд. Процентът на ударите му се покачи с 20% и достигна 80, а до края на мача той загуби с първа топка само четири точки от общо 49.

Вторият важен компонент на завръщането на Джокович беше форхендът. Новак започна да играе по-активно отдясно, атаките му станаха по-стабилни, а ударите му – по-дълбоки.

Третият компонент е режимът „стена“, с който Джокович е толкова известен. Той правеше по-остри удари и отговаряше от задната линия, принуждавайки Синер да печели точки на два, три или четири пъти.

„Имам късмета да играя професионално тенис вече 20 години, но все още се сблъсквам със същите съмнения като всички останали. Вътрешната борба винаги е основната борба на терена. И когато я спечелиш, външните обстоятелства обикновено работят в твоя полза“, каза Джокович след мача.

Във вторник сърбинът отново победи първо себе си, а след това и съперника си, който беше много, много добър. За седми път в кариерата си Джокович стигна до 0:2 до 3:2 гейма и за 37-и път спечели петсетов мач, което е втори най-добър резултат в професионалния тенис.