Борусия си заслужи Лига Европа

0
борусия дортмунд

След 97 минути в Лисабон, Борусия (Дортмунд) официално ще играе в Лига Европа напролет. Германците загубиха всякакви шансове за продължаване на осминафиналите на Шампионска лига, след като бяха победени от Спортинг с 3:1 в предполседния мач от Група „C“. Две попадения на Педро Гонкалвеш преди почивката дадоха комфортна преднина на португалските шампиони, а директен червен картон за Емре Джан в средата на второто полувреме уби и малкото останала интрига в мача.

Така след 5 изиграни двубоя възпитаниците на Марко Розе имат едва 6 точки и дори да успеят да се изравнят със Спортинг, по-лошата им голова разлика в преките двубои ги обрича на футбол във втора лига на международния клубен европейски футбол.

Да, в щаба на „черно-жълтите“ имаха проблеми с контузии, а странното решение на рефера да изгони Джан също не трябва да бъде подминавано с лека ръка. Но истината е, а това може да ви го каже всеки фен на този велик отбор, е че гостите играха не повече от 10 минути за целия мач. Пореден двубой в Шампионска лига, в който просто не се получава. Не по една, а по десетки прични. Почвайки от колебливите намеси на стража Грегор Кобел, преминавайки през видното неумение да се изнася топката при малко по-сериозна преса на противника и стигнем до яловото нападение, което пропуска с лека ръка прилични положения.

Липсата на Ерлинг Холанд е голяма, разбира се. Норвежецът е сочен не само за един от най-важните играчи в Европа, но и в света. 21-годишният младок е нападател, който може да играе с гръб към вратата, да обира високи топки, да си спечели фал и да отбележи от половин положение. Без него Дортмунд просто не знаят какво да правят с топката в противниковото поле.

Сега Борусия трябва да се изправи, да се изтупа и да погледне реалността в очите. „БВБ“ са втори в Германия на точка зад Байерн (Мюнхен), а Лига Европа не е никак лоша възможност за реванш пред едни от най-верните фенове в света. Евентуален финал във втория по-сила клубен турнир на УЕФА и битка до последно за местната титла ще накара „жълтата стена“ да забрави за европейския резил.

Но за да се случи това, някой ще трябва да се нагърби с товара от раменете на Холанд. Дониел Мален, Торган Азар, Марко Ройс и Юлиан Брант са задължени да покажат, че заслужават да носят тениската и да не допуснат задълбочаване на кризата в следващите два месеца, в които Холанд няма да е на разположение. В противен случай е много, ама много вероятно, стотиците милиони на ПСЖ, Манчестър Сити, Барселона или Реал (Мадрид) да се окажат невъзможни за отказване.