Айнтрахт спечели Лига Европа след драма с дузпи на финала

0
Айнтрахт

Айнтрахт (Франкфурт) спечели Лига Европа, след като надигра с 5:4 след дузпи над Глазгоу Рейнджърс (1:1 в редовното време и продълженията) на финала на турнира в Севиля.Това е първо европейско отличие за германския тим от 42 години насам. Победителите прибират 15 милиона евро и ще играят догодина в групите на Шампионска лига.

Германия пък става четвъртата страна с победител в турнира след създаванетро му през 2009 година. Досега той бе печелен само от представители на Испания, Португалия и Англия.

Редовното време завърши при резултат 1:1, като за шотландците точен бе Джон Арибо, а за символичните гости се разписа Рафаел Боре.

Двубоят стартира след скромна церемония на стадион „Рамон Санчес Писхуан“, а първата по-опасна атака дойде още във втората минута пред вратата на шотландците. В петата минута Джон Лундстрам (Рейнджърс) ритна в главата Себастиан Роде, от чиято глава тръгна кръв и се наложи на бъде превързана.

Джибрил Соу в 11-ата минута отпраяви първия точен изстрел, но не затрудни особено Макгрегър. 40-годишният страж се намеси решително в 20-ата минута, когато отрази шут на Ансгар Кнауф от около 10 метра.

Айнтрахт продължи да е по-активният отбор и пропусна още две възможности до изтичането на половин част игра. Едва тогава и Рейнджърс създаде първата си сериозна опасност. Джон Лундстрам стреля, но вратарят на германците Кевин Трап спаси.

Втората част започна със сериозен натиск на Айнтрахт. Рафаел Боре падна в наказателното поле, но съдията не посочи бялата точка въпреки претенциите.

Рейнджърс дочака своя миг в 57-ата минута, в която Тута се препъна и остави Джон Арибо остана сам срещу Трап. Нападателят не сгреши и реализира за 1:0.

Само минута след това Айнтрахт за втори път в мача поиска дузпа за игра с ръка, но Славко Винчич подмина ситуацията.

Германците стигнаха до изравнителен гол на Рафаел Боре в 69-ата минута. Той получи пас от Костич, успя да се промъкне между двама бранители и прати топката в долния ляв ъгъл.

До края на редовното време германският тим натискаше, но не успя да реализира гол. Така победителят трябваше да се реши в продължения и евентуално дузпи.

Рейнджърс създаде първата опасност с далечен удар на Скот Арфилд в началото на продълженията. Боре пък пропусна излязъл сам срещу вратаря Макгрегър.

Тимът от Глазгоу можеше да се поздрави с успеха, но Борна Баришич пропусна страхотна възможност, а минута по-късно Айдин Хрустич върна опасността пред вратата на шотландците.

Три минути преди края на продълженията Кемар Рууф на два пъти можеше да нанесе съкрушителен удар във вратата на германците, но не успя. Така се стигна до дузпи, които да решат победителя. В тях първите 6 удара от бялата точка бяха реализирани. Аарън Рамзи се оказа грешникът за Рейнджърс, като не успя да отбележи. В следващите си две изпълнения Костич и Боре отблязаха своите дузпи и трофеят отиде в Айнтрахт.