11 години от фамозния (не)гол на Франк Лампард

0
мануел нойер германия

Често пъти във футбола всичко се свежда до късмета. Най-големите звезди и най-великите отбори са били разрушавани само заради няколко сантиметра в повече и по-малко.

Датата 27-ми юни завинаги ще остане в историята на великата игра. Именно на днешната дата преди 11 години в ЮАР се изигра 1/8-финал на Световно първенство между Германия и Англия. Мач, който съществено допринесе за по-бързото навлизане на технологията във футбола.

Някой го нарекоха предшественика на технологията на гол-линията (компютърът, който показва дали топката е преминала линията на вратата), англичани го нарекоха „най-голямото престъпление“ в модерната история на играта, а германци пък най-накрая видяха възмездие 1966-та.

Англия на Фабио Капело и Германия на Йохан Льов се срещнаха в Блумфонтейн в търсене на място на четвъртфиналите. Срещата започна перфектно за Бундестима, който водеше с 2:0 след 32 минути игра. Всичко изглеждаше приключило за играчите в червено, когато най-неочаквано те върнаха едно попадение чрез Матю Ъпсън. Само минута по-късно легендата на Челси Франк Лампард дори изравни, но 100 процентовото попадение не бе зачетено.

Блестящият прехвърлящ удар на халфа намери горната греда преди да тупне близо метър зад голлинията, но страничният рефер Маурисио Еспиноса не видя това и не зачете гола.

Секунди по-късно на повторенията се видя бруталната грешка на асистента на Хорхе Ларионда, но вече бе късно, а тогава видео повторенията все още не бяха измислени. За добро или лошо. В крайна сметка Германия отстрани Англия с 4:1, а немските привърженици обясниха всичко със съдбата. Същата онази съдба, която през 1966 г. им обръща гръб, когато Джоф Хърст бележи онзи прословут „гол-фантом“, който коронясва „Трите лъва“ за Световни шампиони.

44 години по-късно Мануел Нойер и Мирослав Клозе приключиха звездното поколение на Джерард, Рууни и Лампард, пращайки ги за пореден път рано-рано у дома.