Причини за голямата разлика за Франция срещу Исландия

Приказката на Исландия беше прекратена по брутален и съвсем прост начин от домакина на Европейското първенство Франция, която смаза островитяните с 5:2 на 1/4-финалите. Домакините наказаха дефанзивните грешки на съперника, за да вкарат 4 гола от първите си 5 удара. Исландия пък влезе в мача едва, когато вече нямаше пансове.

Скандинавците дори изглеждаха добре на терена. Системата им 4-4-2 пречеше на Франция да включи креативните си играчи и съпротивата им падна едва след прекрасен пас към Оливие Жиру. Последва подобен за Антоан Грисман, провокирал корнера, от който Пол Погба направи 2:0.

Тези попадения отпуснаха французите, а исландците забравиха за дисциплината си. Безсмислени грешки при третия гол и изключително грешна структура за четвъртия. Едва след почивката тимът се събуди с няколко опасни центрирания и стаитчни положения. Вкара и на два пъти срещу отбор, който бе допуснал само 3 удара към вратата си досега. Два от тях бяха дузпи. Жиру обаче се върна на сцената с пети гол.

При 4:0 всичко бе ясно и французите си харесаха контраатаките. Те вкараха общо 2 гола от статични положения и един от центриране. Исландците използват сходни методи, но този път бяха надиграни в собствената си игра. Двата гола на островитяните също бяха от статични положения или центрирания.

След почивката играчите на Исландия промениха постройката си на диамант в халфовата линия, а бековете заиграха по-напред. Това доведе до някои доста добри неща, особено отдясно. Именно там лежеше и причината за двете отбелязани попадения на аутсайдера. През второто полувреме тимът не спря да се бори, въпреки сигурната си съдба на отпадащ и щеше да е интересно, ако промяната в играта беше дошла по-рано.

Може би прекалената предпазливост и страх струваха на Исландия един много по-голям шанс за успех.