Изминаха 28 години от великата победа на „Парк де Пренс“

0
Емил Костадинов
Снимка: архив

Днес отбелязваме 28 години от великата победа на България над Франция с 2:1 на стадион „Парк де Пренс“ в Париж. На 17 ноември 1993 година благодарение на късния гол на Емил Костадинов нашите се класират за Мондиала в САЩ, където постигат най-големия успех за родния футбол – четвъртото място на Световно. Победата над „петлите“ роди фразата „Господ е българин“ и отприщи вулкан от свръхемоции на всички нас.

/p>

Срещата започна добре за домакините и те поведоха с гол на звездата на Манчестър Юнайтед Ерик Кантона. Само шест минути по-късно обаче след центриране от корнер Емо Костадинов се разписа с глава и изравни резултата. В края на мача французите вече започнаха да чакат последния съдийски сигнал и нашите се възползваха.

При едно нескопосано центриране на Давид Жинола, топката попадна в българите и стигна до Любослав Пенев. Той с перфектен пас изведе Емил Костадинов, който разстреля с невероятен удар вратаря и разплака цяла Франция,а телевизионният коментатор Николай Колев-Мичмана изстреля емблематичната реплика „Господ е Българин“.